RNCF2512BKE10R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BKE10R2
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 10.2 OHM 0.1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
500mW
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
RNCF
Additional Feature :
PRECISION
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
1W
Resistance :
10.2Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RNCF2512BKE10R2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 10.2Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C