RNCF2512BKE10K0
Mfr.Part #
RNCF2512BKE10K0
Description
RES 10K OHM 0.1% 1/2W 2512
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
10kOhm
Power Rating :
500mW
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
RNCF2512BKE10K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 10kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C