RNCF2512BKE102K
Mfr.Part #
RNCF2512BKE102K
Description
RES 102K OHM 0.1% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RNCF
ECCN Code :
EAR99
12 Weeks
Additional Feature :
PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Working Voltage :
150V
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
102kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packing Method :
TR, 7 INCH
Datasheets
RNCF2512BKE102K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 102kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C