RNCF2512BKE100K
Mfr.Part #
RNCF2512BKE100K
Description
RES 100K OHM 0.1% 1/2W 2512
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, 7 INCH
Ratings :
AEC-Q200
Working Voltage :
150V
Mount :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
PRECISION
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Feature :
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
100kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
2
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RNCF2512BKE100K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 100kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C