RNCF2512ATE200R
Mfr.Part #
RNCF2512ATE200R
Description
RES PREC, 200 OHM, 2512, 0.05%,
Chip Resistor - Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height :
0.55 mm
Application :
Automotive Grade
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
6.3 mm
Size / Dimension :
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Composition :
Thin Film
Base Product Number :
RNCF2512A
Features :
Automotive AEC-Q200
Mounting Style :
PCB Mount
Technology :
Thin Film
Product Type :
Thin Film Resistors
Tolerance :
±0.05%
Subcategory :
Resistors
Product Status :
Active
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Resistance :
200 Ohms
Ratings :
AEC-Q200
Failure Rate :
Supplier Device Package :
Series :
RNCF
Width :
3.2 mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Package :
Digi-Reel?
Datasheets
RNCF2512ATE200R
Stackpole Electronics, Inc. RNCF2512ATE200R
RNCF Series, Thin Film, 200 Ohms, 0.75W, 3/4W, ±0.05%, -55°C ~ 155°C