RNCF2512AKT210K
Mfr.Part #
RNCF2512AKT210K
Description
RES 210K OHM 0.05% 1/2W 2512
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
210kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
2
Working Voltage :
150V
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
PRECISION
Tolerance :
±0.05%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCF2512AKT210K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 210kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.05%, -55°C~155°C