RNCF2512AKT140K
Mfr.Part #
RNCF2512AKT140K
Description
RES 140K OHM 0.05% 1/2W 2512
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
140kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
150V
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.05%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Series :
RNCF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
AEC-Q200
Packing Method :
TR, 7 INCH
Additional Feature :
PRECISION
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCF2512AKT140K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 140kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.05%, -55°C~155°C