RNCF2010TTY49K9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010TTY49K9
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 49.9K OHM 0.01% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Feature :
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.01%
Resistance :
49.9kOhm
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
RNCF
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCF2010TTY49K9
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 49.9kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.01%, -55°C~155°C