RNCF2010TTY10K0
Mfr.Part #
RNCF2010TTY10K0
Description
RES 10K OHM 0.01% 1/3W 2010
Tolerance :
±0.01%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
yes
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
10kOhm
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power Rating :
250mW
Datasheets
RNCF2010TTY10K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 10kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.01%, -55°C~155°C