RNCF2010TKY120R
Mfr.Part #
RNCF2010TKY120R
Description
RES 120 OHM 0.01% 1/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.01%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
250mW
Resistance :
120Ohm
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
RNCF2010TKY120R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 120Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.01%, -55°C~155°C