RNCF2010FTC24R9
Mfr.Part #
RNCF2010FTC24R9
Description
RES 24.9 OHM 1% 1/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Series :
RNCF
Additional Feature :
PRECISION
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
24.9Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Datasheets
RNCF2010FTC24R9
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 24.9Ohm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C