RNCF2010DTT10K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DTT10K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Automotive AEC-Q200
Series :
RNCF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Resistance :
10kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.5%
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
250mW
Datasheets
RNCF2010DTT10K0
RNCF Series, Thin Film, 10kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C