RNCF2010DTE8R87
Mfr.Part #
RNCF2010DTE8R87
Description
RES 8.87 OHM 0.5% 1/3W 2010
Resistance :
8.87Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
RNCF2010DTE8R87
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 8.87Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C