RNCF2010DTE887K
Mfr.Part #
RNCF2010DTE887K
Description
RES 887K OHM 0.5% 1/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
887kOhm
2010 (5025 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
RNCF2010DTE887K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 887kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C