RNCF2010DTE82R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DTE82R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 82 OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Series :
RNCF
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
82Ohm
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
250mW
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Composition :
Thin Film
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
PRECISION
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCF2010DTE82R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 82Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C