RNCF2010DTE80K6
Mfr.Part #
RNCF2010DTE80K6
Description
RES 80.6K OHM 0.5% 1/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Ratings :
AEC-Q200
PRECISION
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
80.6kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Datasheets
RNCF2010DTE80K6
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 80.6kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C