RNCF2010DTE7K32
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DTE7K32
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 7.32K OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
PRECISION
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Composition :
Thin Film
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Resistance :
7.32kOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
250mW
Series :
RNCF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5%
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RNCF2010DTE7K32
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 7.32kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C