RNCF2010DTE75R0
Mfr.Part #
RNCF2010DTE75R0
Description
RES 75 OHM 0.5% 1/3W 2010
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Thin Film
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
75Ohm
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
FIXED RESISTOR
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RNCF2010DTE75R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 75Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C