RNCF2010DTE6R65
Mfr.Part #
RNCF2010DTE6R65
Description
RES 6.65 OHM 0.5% 1/3W 2010
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
6.65Ohm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
250mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Datasheets
RNCF2010DTE6R65
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 6.65Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C