RNCF2010DTE6K80
Mfr.Part #
RNCF2010DTE6K80
Description
RES 6.8K OHM 0.5% 1/3W 2010
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Additional Feature :
PRECISION
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
6.8kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNCF2010DTE6K80
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 6.8kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C