RNCF2010DTE62R0
Mfr.Part #
RNCF2010DTE62R0
Description
RES 62 OHM 0.5% 1/3W 2010
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
250mW
Resistance :
62Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Feature :
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
PRECISION
Datasheets
RNCF2010DTE62R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 62Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C