RNCF2010DTE61R9
Mfr.Part #
RNCF2010DTE61R9
Description
RES 61.9 OHM 0.5% 1/3W 2010
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
61.9Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
EAR99
Datasheets
RNCF2010DTE61R9
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 61.9Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C