RNCF2010DTE604K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DTE604K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 604K OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
PRECISION
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Resistance :
604kOhm
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RNCF
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCF2010DTE604K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 604kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C