RNCF2010DTE5R62
Mfr.Part #
RNCF2010DTE5R62
Description
RES 5.62 OHM 0.5% 1/3W 2010
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
250mW
Resistance :
5.62Ohm
EAR99
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCF2010DTE5R62
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 5.62Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C