RNCF2010DTE5R10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DTE5R10
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.1 OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Additional Feature :
PRECISION
Power Rating :
250mW
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
5.1Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Series :
RNCF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W