RNCF2010DTE590K
Mfr.Part #
RNCF2010DTE590K
Description
RES 590K OHM 0.5% 1/3W 2010
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistance :
590kOhm
PRECISION
Pbfree Code :
yes
2010 (5025 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Datasheets
RNCF2010DTE590K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 590kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C