RNCF2010DTE52K3
Mfr.Part #
RNCF2010DTE52K3
Description
RES 52.3K OHM 0.5% 1/3W 2010
Tolerance :
±0.5%
yes
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
52.3kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCF2010DTE52K3
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 52.3kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C