RNCF2010DTE511K
Mfr.Part #
RNCF2010DTE511K
Description
RES 511K OHM 0.5% 1/3W 2010
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
511kOhm
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
yes
Datasheets
RNCF2010DTE511K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 511kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C