RNCF2010DTE20K0
Mfr.Part #
RNCF2010DTE20K0
Description
RES 20K OHM 0.5% 1/3W 2010
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
20kohm
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
PRECISION
Datasheets
RNCF2010DTE20K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 20kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C