RNCF2010DTE1R21
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DTE1R21
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.21 OHM 0.5% 1/4W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Additional Feature :
PRECISION
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
1.21Ohm
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thin Film
Series :
RNCF
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR
Working Voltage :
150V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RNCF2010DTE1R21
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.21Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C