RNCF2010DTE1K69
Mfr.Part #
RNCF2010DTE1K69
Description
RES 1.69K OHM 0.5% 1/3W 2010
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
250mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Surface Mount
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
1.69kOhm
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Datasheets
RNCF2010DTE1K69
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.69kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C