RNCF2010DTE1K60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DTE1K60
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.6K OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Series :
RNCF
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
250mW
Additional Feature :
PRECISION
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C