RNCF2010DTE178R
Mfr.Part #
RNCF2010DTE178R
Description
RES 178 OHM 0.5% 1/3W 2010
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.5%
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
2010 (5025 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Resistance :
178ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Number of Terminations :
2
Datasheets
RNCF2010DTE178R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 178Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C