RNCF2010DTE16K2
Mfr.Part #
RNCF2010DTE16K2
Description
RES 16.2K OHM 0.5% 1/3W 2010
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Resistance :
16.2kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RNCF2010DTE16K2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 16.2kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C