RNCF2010DTE14R0
Mfr.Part #
RNCF2010DTE14R0
Description
RES 14 OHM 0.5% 1/3W 2010
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Resistance :
14Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RNCF2010DTE14R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 14Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C