RNCF2010DTC97K6
Mfr.Part #
RNCF2010DTC97K6
Description
RES 97.6K OHM 0.5% 1/3W 2010
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
97.6kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Thin Film
Datasheets
RNCF2010DTC97K6
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 97.6kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C