RNCF2010DTC976R
Mfr.Part #
RNCF2010DTC976R
Description
RES 976 OHM 0.5% 1/3W 2010
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
250mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
976Ohm
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Surface Mount
Datasheets
RNCF2010DTC976R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 976Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C