RNCF2010DTC976K
Mfr.Part #
RNCF2010DTC976K
Description
RES 976K OHM 0.5% 1/3W 2010
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
976kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RECTANGULAR
Datasheets
RNCF2010DTC976K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 976kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C