RNCF2010DTC953K
Mfr.Part #
RNCF2010DTC953K
Description
RES 953K OHM 0.5% 1/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
953kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thin Film
Datasheets
RNCF2010DTC953K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 953kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C