RNCF2010DTC90K9
Mfr.Part #
RNCF2010DTC90K9
Description
RES 90.9K OHM 0.5% 1/3W 2010
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
FIXED RESISTOR
Mount :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
90.9kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
2010 (5025 Metric)
Datasheets
RNCF2010DTC90K9
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 90.9kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C