RNCF2010DTC8R66
Mfr.Part #
RNCF2010DTC8R66
Description
RES 8.66 OHM 0.5% 1/3W 2010
Resistance :
8.66Ohm
RNCF
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCF2010DTC8R66
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 8.66Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C