RNCF2010DTC8R20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DTC8R20
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 8.2 OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
8.2Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
PRECISION
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RNCF
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCF2010DTC8R20
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 8.2Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C