RNCF2010DTC887R
Mfr.Part #
RNCF2010DTC887R
Description
RES 887 OHM 0.5% 1/3W 2010
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Additional Feature :
PRECISION
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
JESD-609 Code :
e3
Series :
RNCF
Resistance :
887Ohm
WRAPAROUND
Datasheets
RNCF2010DTC887R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 887Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C