RNCF2010DTC806R
Mfr.Part #
RNCF2010DTC806R
Description
RES 806 OHM 0.5% 1/3W 2010
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
806Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RNCF2010DTC806R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 806Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C