RNCF2010DTC7R50
Mfr.Part #
RNCF2010DTC7R50
Description
RES 7.5 OHM 0.5% 1/3W 2010
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
7.5Ohm
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
RNCF2010DTC7R50
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 7.5Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C