RNCF2010DTC7R15
Mfr.Part #
RNCF2010DTC7R15
Description
RES 7.15 OHM 0.5% 1/3W 2010
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
7.15Ohm
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Datasheets
RNCF2010DTC7R15
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 7.15Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C