RNCF2010DTC76R8
Mfr.Part #
RNCF2010DTC76R8
Description
RES 76.8 OHM 0.5% 1/3W 2010
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.5%
Additional Feature :
PRECISION
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
76.8Ohm
JESD-609 Code :
e3
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
250mW
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Datasheets
RNCF2010DTC76R8
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 76.8Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C