RNCF2010DTC76K8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DTC76K8
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 76.8K OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RNCF
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Resistance :
76.8kOhm
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RNCF2010DTC76K8
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 76.8kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C