RNCF2010DTC590R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DTC590R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 590 OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Number of Terminations :
2
Power Rating :
250mW
Resistance :
590Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
PRECISION
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Series :
RNCF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W