RNCF2010DTC57R6
Mfr.Part #
RNCF2010DTC57R6
Description
RES 57.6 OHM 0.5% 1/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
57.6Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power Rating :
250mW
12 Weeks
Datasheets
RNCF2010DTC57R6
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 57.6Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C